I fredags bjöd Compis in alla Compare-företagens anställda med familjer till den årliga Compiskvällen i Frykstabacken. Med fint underlag, uppehållsväder och en temperatur krig nollan kunde förutsättningarna inte varit bättre. Ungefär 130 vuxna och barn samlades för att åka skidor och grilla korv. 

– Det är kul att det verkligen är en familjekväll med små och stora barn som tillsammans med vuxna gottar sig i snön, säger Ulf Lidberg, projektledare Compis. 

Arrangörer var Kils Slalomklubb. 

Såväl barn som vuxna lockades av en härlig kväll i skidbacken.

På bilden ser ni Jan Sandström från Kils Slalomklubb serverade grillad korv till alla hungriga åkare. 

Nyfiken på Compis?
Hälsa, motion och en bra fritid. Det är ingen tvekan om att sambanden är starka mellan det som sker före och efter arbetsdagens slut. För att vara långsiktigt konkurrenskraftiga krävs att företagen tar ett ansvar för att medarbetarna på olika sätt mår bra. Inte bara på jobbet utan också på fritiden. Alla Compare-företag kan bli ett Compis-företag – och därmed kan företagets alla anställda bli medlemmar i fritidsföreningen Compis med möjlighet att delta i föreningens aktiviteter och ta del av föreningens rabatter och avtal.

Läs mer om Compis>>