SAST Värmland – lokalföreningen inom Swedish Association for Software Testing (SAST) – har nu bildats formellt vid det första årsmötet som hölls 22 april.

SAST Värmland är Sveriges fjärde SAST-förening som nu ska registreras formellt för att kunna teckna avtal med huvudföreningen Swedish Association for Software Testing.

Den första styrelsen består av Henrik Emilsson (ordförande), Malin Hedman (sekreterare), Sven Wedemalm (kassör), Annette Lönnberg (medlemsansvarig) samt Stefan Lindskog, Henrik Larsson och Elise Boussaid (ledamöter).

Kommande Q-möten planeras till september respektive slutet av året. Under nästa år är ambitionen att hålla fyra Q-möten. Nästa aktivitet för SAST Värmland är att delta på ICT-festivalen 24-25 maj som ingår i Compares jubileumsvecka.

SAST Värmland är en lokalförening inom Swedish Association for Software Testing (SAST) – en ideell förening för alla som är intresserade av programvarutestning. Föreningens syfte är att skapa forum där föreningens medlemmar kan utbyta erfarenheter; erbjuda möjlighet att skapa nätverk; Ffrämja utveckling inom programvarutestning; främja föreningens medlemmars kompetensutveckling.