

16 juni, 2020
Digitalisering av värmländsk kompetens
Nya Ekonomikompetens har förmånen att få vara en del av den satsning som Karlstad Business Center nu gör för att digitalisera värmländsk kompetens.
Publicerad: 16/2 2020
Som tur är finns det många företag som är nöjda med sin ekonomilösning. Men det finns dessvärre fortfarande många företag som ännu inte nyttjar möjligheten till det stöd och styrning en bra ekonomifunktion kan bidra med.
Publicerad: 16/2 2020
Som tur är finns det många företag som är nöjda med sin ekonomilösning. Men det finns dessvärre fortfarande många företag som ännu inte nyttjar möjligheten till det stöd och styrning en bra ekonomifunktion kan bidra med.
Många tror att de har en bra lösning
De företag som inte har allt för mycket utmaningar med sin ekonomifunktion, tror själva ofta att de redan har en mycket bra lösning. Man vet att skatter och avgifter betalas i tid, lönerna kommer när de skall och man får inte betalningspåminnelser.
De här företagen får också sina månadsbokslut från ekonomisidan och tror att det är naturligt att boksluten kommer vid lite olika datum månad för månad. Förklaringen de brukar få från ekonomisidan är att det är olika mycket att göra olika månader och därför svårt att få till detta. Det är dock inte sant utan handlar helt om ordning och reda samt planering.
Så här borde det vara
Istället för att räkna upp de vanligaste misstagen ekonomisidan gör tänkte vi i denna artikel vända på det. Och berätta hur det borde vara. Och vi pratar snarare om hygienfaktorer än om några större utmaningar för en proffsig ekonomiavdelning/-lösning.
Oavsett om ni har en intern ’egen’ ekonomiavdelning eller om ni har en extern lösning bör ekonomisidan vara kvalificerad nog:
Ytterligare mervärde
Allra bäst är förstås om ekonomisidan även kan komplettera ovanstående med att leverera beslutsunderlag och styrning baserat på den information ekonomerna faktiskt har tillgång till. Stödja ledningens affärsbeslut kring prisstrategi, kostnadsprojekt, investeringscase, likvidplanering etc.
Ytterligare viktigt är det att ekonomisidan tar inititativ till modernt och digitalt utförande. Detta för att frigöra tid och öka hastigheten i utförandet samtidigt som, rätt utvecklat, även kvaliteten ökar. Det är nämligen nyckeln för att frigöra tid till mer av ekonomistyrning så att det inte bara handlar om att det krävs mer resurser och tidsåtgång i den interna/externa ekonomifunktionen.
[Källa: Nya Ekonomikompetens]
AB Nya Ekonomikompetens Karlstad
Tynäsgatan 10
65216, Karlstad