SBAB Bank förlänger med Swedwise

Med en vision om det papperslösa kontoret började medarbetare på Swedwise utveckla dokumenthanteringssystemet Documon tillsammans med SBAB Bank för fyra år sedan. Nu får det Karlstadsbaserade IT-företaget förnyat förtroende när SBAB Bank tecknar ett nytt fyraårigt avtal.

"Med Documon har vi effektiviserat och kvalitetssäkrat vår dokumenthantering och sparat både tid och pengar", säger Ulla Hedwall, chef Middleoffice på SBAB Bank AB.

"Återkommande kunder är det bästa beviset på att våra lösningar fungerar. När vi började arbeta med SBAB Bank var de i huvudsak en bolåneaktör, idag är de på väg att bygga upp en bank med allt vad det innebär. Vi är naturligtvis glada och stolta över att vi och våra produkter får följa med på den fortsatta resan", säger Roger Wall, vd på Swedwise.

Documon samlar alla utskrifter från olika system, officeprogram, webbsidor med mera. Utskrifterna hamnar sedan i en lista. Genom att bocka i rutor väljer användaren om dokumenten ska mejlas, faxas, bli pdf:er, arkiveras eller skickas för utskrift och kuvertering. Det gör det enkelt att skicka rätt information till rätt mottagare. Samtidigt kvalitetssäkras processen.

"Intresset för Documon är stort och vi får kontinuerligt förfrågningar från företag och organisationer inom olika branscher. Hittills har vi varit mest aktiva på vår hemmamarknad, men vi har goda förhoppningar om att snart kunna presentera vår första internationella order", säger Roger Wall.