SAST Värmland höll Q4-möte om test på Tieto

Ola Perman, Johan Torbjörnsson och Robert Magnusson var gästföreläsare och pratade om test på Tieto när SAST Värmland höll Q4-möte 26 november.

Tieto erbjuder som totalleverantör testtjänster och testverktyg för hela programutvecklingscykeln. Tieto har globalt drygt 1.300 medarbetare som arbetar med test varav 115 finns i Karlstad.

Kvalitet kräver rätt verktyg: Ola Perman, senior testledare på Tieto, och Johan Thorbjörnsson, konsult på Tieto, berättade hur Tieto använder virtualisering, simulering och emulering inom test. Johan förklarade skillnaderna mellan verktygen och lämpliga användningsområden - liksom för- och nackdelar med simulatorer och emulatorer.

Simulering är ett sätt att så långt som möjligt återskapa en verklighet i en kontrollerad miljö (exempelvis flygsimulatorer). Emulering är hårdvara eller mjukvara avsett för att efterlikna funktionen av annan hårdvara eller mjukvara (exempelvis mjukvara för pc som används för att efterlikna annan hårdvara). I testsammanhang används ofta emulatorer för att testa hårdvara eller program för hårdvara, då hårdvaran ännu inte existerar, är för dyr eller sällsynt för att kunna användas för all testning eller är för anspråkslös för att kunna erbjuda ett gott gränssnitt för testningen.

TMMi på Tieto: Robert Magnusson, testledare på Tieto, berättade om TMMi (Test Maturity Model Integration) som är en modell för att utvärdera och certifiera mognadsnivåerna på en testverksamhet. Robert gav en introduktion till TMMi, exempel på hur TMMi kan användas i praktiken och tips baserade på egna erfarenheter utifrån ett pilotprojekt på Tieto i Karlstad.

TMMi anger - på motsvarande sätt som CMMi (Capability Maturity Model Integration) - mognaden i fem nivåer: 1) Initial; 2) Managed; 3) Defined; 4) Management & Measurement; 5) Optimization. "TMMi hjälper oss att se på vilken nivå vi befinner oss och visar vad vi behöver förbättra för att nå en högre nivå", förklarade Robert.

The TMMi Foundation is dedicated to improving test processes and practice. It is a non-profit making organization and the focus of the Foundation's activities is the development of a common, robust model of test process assessment and improvement in IT organizations. www.tmmifoundation.org

SAST Värmlands Q4-möte leddes av Henrik Larsson (Tieto) som är en av styrelseledamöterna i föreningen.

SAST Värmland är en lokalförening inom Swedish Association for Software Testing (SAST) - en ideell förening för alla som är intresserade av programvarutestning. Föreningens syfte är att skapa forum där föreningens medlemmar kan utbyta erfarenheter; erbjuda möjlighet att skapa nätverk; främja utveckling inom programvarutestning; främja föreningens medlemmars kompetensutveckling. Föreningen håller ett medlemsmöte per kvartal (Q-möten). Nästa Q-möte kommer preliminärt att hållas 18 februari.
 
 

Relaterat innehåll