Compare företag
● Nyheter ● Lediga jobb ● Arbetssökande ● Uppdragsbörsen ● Kalender
När Marilyn bjöd på film och frukost
När Marilyn stod för värdskapet under ett frukostmöte arrangerat av Compare och the Paper Province var det film på agendan.

Marilyn är ett produktionsbolag med 9 anställda. ”Tillsammans med Joel Fjellsby startade jag Marilyn 2002 här i Karlstad”, berättade Fredrik Holm, grundare till Marilyn. ”Vi jobbar med film i form av reklamfilm och informationsfilm och vi jobbar med webb. Vi har två team som jobbar med film och ett team som jobbar med webb.”

Under frukostmötet visades ett antal filmer producerade av Marilyn som goda exempel på hur man kan använda film för att nå ut med sitt budskap.

”Genom ett fokuserat researcharbete så uppnås en högre effekt av filmsatsningen”, berättade Fredrik Holm. ”Det är en del i processen som vi på Marilyn jobbar mycket med och vi jobbar med att utveckla vårt arbete kring just detta.”





