Compare deltar på Nationella klusterkonferensen
Under Nationella klusterkonferensen som arrangeras i Gävle den 23-24 februari deltar Compare både på scenen och som ett gott exempel under konferensens utställning.
Nationella klusterkonferensen är en samlingsplats där bland annat klusteraktörer kan mötas och diskutera erfarenheter, visioner, möjligheter och hinder för innovationer. Under två dagar kommer deltagarna att kunna lyssna till presentationer samt medverka i workshops och diskussioner. På programmet finns bland annat presentationer från klusterorganisationer, universitet och offentliga representanter som tillexempel Tillväxtverket och Vinnova. Under Nationella klusterkonferensen arrangeras också en utställning och samlingsplats för goda exempel från olika aktörer som aktivt medverkar på scenen under konferensen.
Compares VT Göran Österman kommer under konferensen att hålla i programpunkten: Goda grannar – Internationell samverkan mellan kluster i Sverige och Norge.
”Med tanke på vår regions geografiskaläge och den starka tillväxt man idag upplever i bland annat Oslo-regionen så har vi mycket att vinna på att samarbeta. Bland annat har man svårt att hitta leverantörer på den norskasidan medan våra företag kan erbjuda den kompetens som de behöver”, berättar Göran Österman.
Compare testlab kommer att visas upp som ett gott exempel på klusterarbete under utställningen.
Nationella klusterkonferensen arrangeras av Region Värmland tillsammans med Region Gävleborg och Region Dalarna.
Relaterat innehåll
Kontaktpersoner

Göran Österman
Stiftelsen Compare Karlstad
Verkställande tjänsteman
T +46 54 12 04 00
M +46 705 82 05 27
E-post: skicka

Stiftelsen Compare Karlstad
Lagergrens gata 4
Box 264
651 07 Karlstad
Hitta till oss
T +46 (0)54-12 04 00
Fax +46 (0)54-12 04 01
www.compare.se
Compare på Mynewsdesk
Compare på Linkedin
Compare på Facebook
Compare på Twitter
E-post: skicka

Compare Testlab
Svampstigen 102
663 91 Hammarö
Hitta till oss
T +46 705 28 38 28








