CARD.COOP lanserar ny ledarskapsutbildning

CARD.COOP lanserar ‘Ledarskap för hållbar samhällsutveckling’ - en distansutbildning för politiker och tjänstemän på lokal och regional nivå i hållbar samhällsutveckling.



För att vara framgångsrika i framtiden måste alla kommuner och regioner både vara ekonomiskt livskraftiga, och vara en del av ett samhälle som är ekologiskt och socialt hållbart. Det är vår övertygelse. Fler och fler kommuner och regioner världen över tar sig an denna utmaning genom att som ett första steg satsa på kompetensutveckling.

När förtroendevalda, ledande tjänstemän och medarbetare behärskar hållbarhet, blir varje beslut, investering och åtgärd strategisk och innovativ. Man kommer då att kunna undvika risker, och framförallt se och ta tillvara på möjligheterna till hands för att skapa en attraktiv och livskraftig kommun och region.

Utbildningen ‘Ledarskap för hållbar samhällsutveckling’ tar sin utgångspunkt i eko-kommunkonceptet som det har utvecklats genom årens lopp sedan början av 80-talet. Kriterier för framgång har utkristalliserats från erfarenheterna av ekokommunernas arbete och formuleras  i vad som idag kallas ”Ekokommun 5.0”. Deltagarna får bekanta sig med några eko-kommuner i såväl Sverige som andra länder.

Systemsyn genomsyrar hela utbildningen. Det gäller att få förståelse för den ”arena” som hållbar utveckling kan sägas handla om där systemsyn tillämpas på fem nivåer och i tre system - Naturen, Människan och Samhället. Här ingår att förstå mekanismerna i Naturen, att förstå människans grundläggande behov och att förstå utgångspunkterna för ett hållbart samhälle. I grunden handlar hållbarhet då om att kunna skapa hållbara relationer mellan dessa tre system och att förstå och bemästra demokratiska förändringsprocesser.

Utbildningen består av tre separata kurser, och varje kurs är uppbyggt av två seminarier à ca 2,5 timmar med huvudföreläsaren Torbjörn Lahti samt representanter från eko-kommuner och organisationerna Det Naturliga Steget och ESAM. Dessutom vår varje deltagande organisation en individuell coachning och vägledning.

Seminarierna äger rum live över Internet och deltagarna kan bl a medverka via ljud och webbkamera. Tack vare en övergång till onlineutbildning - och därmed få kompetensutvecklingen direkt till den egna arbetsplatsen - minskar de totala kostnaderna och fler medarbetare kan då delta. Dessutom minskar också omedelbart den största bidragsgivaren till vår klimatpåverkan, resandet.

Utöver seminarierna får deltagarna bl a läsa kurslitteratur, göra arbetsuppgifter, delta i frågeforum och gå en interaktiv e-learningkurs i grunderna i hållbarhet.

Torbjörn Lahti är utbildad till samhällsplanerare, grundare av och delägare i miljökonsultföretaget Esam AB med säte i Umeå. Han är initiativtagare till och tidigare koordinator för ekokommunrörelsen i Sverige. Han är en ofta anlitad lärare vid Umeå universitet och har även varit adjungerad vid Sveriges Lantbruksuniversitet (SLU) där hans forskning har fokuserats på förändringsprocesser i ekokommuner. De senaste tjugoåtta åren har han arbetat professionellt med hållbar utveckling. Idag verkar Torbjörn bl a som medarbetare inom Institute for Ecomunicipality Education & Assistance (IEMEA); och som ordförande i Sustainable Sweden Association.