Compare företag
● Nyheter ● Lediga jobb ● Arbetssökande ● Uppdragsbörsen ● Kalender
Arbetssökande får jobb genom Compare-webben
Sedan Compare för drygt ett år sedan lanserade tjänsten för externa arbetssökande som vill ha jobb på Compare-företag har 55 arbetsökande från både Sverige och utlandet annonserat och registrerat sig i CV-banken. Den senaste uppföljningen visar att många av dessa har fått jobb.
"Efter en trög start förra året har allt fler Compare-företag upptäckt den här tjänsten - och det har gett resultat", förklarar Mikael Lundström på Compare som svarar för CV-banken:
Av 55 annonser har 18 dragits tillbaka. Och enligt den senaste uppföljningen av arbetssökande från Sverige har åtta av 13 som svarat på epost-enkäten fått jobb.
Rekryteringsstöd viktigt för Compare-företagen
Compare-företagen har mycket stora rekryteringsbehov - och för att klara detta måste de flesta rekryteras utanför regionen.
Compare-företag kan sedan tidigare annonser lediga jobb på Compare-webben - för övrigt de mest besökta sidorna på webbplatsen och en tjänst som ger resultat för många företag. Just nu finns ett 20-tal Lediga jobb-annonser.
Sedan våren 2012 har detta kompletterats med en ny tjänst för externa arbetssökande som vill ha jobb på Compare-företag.
"Vi på Compare har - som 'navet i ICT-Karlstad' - under de senaste åren fått allt fler öppna ansökningar om jobb på Compare-företagen från arbetssökande från hela landet liksom från utlandet - bland annat välkvalificerade IT-personer som vill flytta till Sverige om de hittar de rätta jobben", berättar Mikael Lundström.
Den nya tjänsten - med annonsering på Compare-webben och CV-bank för Compare-företagen - lanserades för att bättre ta vara på denna rekryteringsmöjlighet.
Arbetssökande – så fungerar det
Tjänsten finns under rubriken "Arbetssökande" på Compare-webben som är en kostnadsfri tjänst för extern kompetens som vill ha jobb på Compare-företag.
Du som söker jobb: Maila ditt CV till Compare och uppge vilken typ av arbete du söker. Bifoga även en kort presentation för publicering på Compare-webben. Alla mail med CV-handlingar behandlas konfidentiellt och skickas enbart till Compare-företag som söker kompetens (se nedan). Denna tjänst gäller inte för personal som redan arbetar på ett Compare-företag i regionen. Mail till Compare: Arbetssökande
Compare-företag som söker kompetens erbjuds två alternativa möjligheter:
● Söker ni en specifik kompetens: Skicka ett mail till Mikael Lundström (Compare) och uppge vilken kompetens ni söker. Finns arbetssökande inom det aktuella kompetensområdet får ni ta del av de ansökningar som skickats till Compare. Därefter får respektive Compare-företag ta över kontakterna och ansvaret för den fortsatta hanteringen.
● Vill ni ta del av alla arbetsansökningar: Skicka ett mail till Mikael Lundström (Compare) och uppge att ni vill få fortlöpande information om de öppna jobbansökningar som skickas in till Compare. Därefter får respektive Compare-företag ta över kontakterna och ansvaret för den fortsatta hanteringen.
Kontaktpersoner
Mikael Lundström
Stiftelsen Compare Karlstad
Projektledare
T +46 54 12 04 09
M +46 705 31 32 70
E-post: skicka



